وهم بزرگ: من زیر نظرم (مجموعه داستان)

نوشته: مارک استانلی بوبین

برگردان: لیلا صادقی

ناشر: آوام سرا (1381)

شماره شابک: ‏‎‎964-940656-1-5‬

-------------

داستانک ها بر چند گونه تقسیم می شوند. برخی آنیت حوادث را  در بردارند -  تصویری غیرمعمول از چیزی بی همتا و در عین حال پیش پا افتادده؛ برخی نامأنوس، باورنکردنی و برخی کاملاً معقول و روشن. برخی براساس حوادثی واقعی و برخی کاملاً ساختگی و تخیلی.

این داستانک ها قطعه ای از زندگی و لحظه ای زودگذر را تجبربه می کنند، لحظه ای که اهمیتی الهام بخش  و  رازگشا دارد. این گونه لحظه ها برای همه اتفاق می افتد و داستانک های این مجموعه کوشیده است که  این "گذار لحظات" را نشان دهد. این نوعش نوشتن، به منظور ارائه درون مایه ای فلسفی، پشت این داستانک ها شکل گرفته، چراکه تقریباً گفتن تمام  داستان در دو کلمه  غیر ممکن  به نظر می رسد، لیک شدنی  است که به داستانی  در دو کلمه اشاره کرد!  چنانکه نطفه داستانی در دو کلمه بسته شود و  پرورش آن  برعهده خواننده گذاشته شودد. این  همان  ابتکاری است که  این داستانک  ها و امثال آن  بکار می  گیرند.

 

این نویسنده پس از تمام کردن رمان "باد بیابانی"، به فکر نوشتن اینگونه داستانک ها می افتد و چنان شیفته این نوع ادبی می شود که می گوید: دیگر  هرگز سراغ رمان نویسی نمی روم.  او می گوید: آرزویش  نوشتن کوتاه ترین  داستان هایی بوده است که به دست انسان نوشته شود. چنانکه می  بینید این داستان ها در کلمه کوتاه و در  معنی بلندند.

نویسنده قصد دارد با این داستان هایش گفت و  گو کند و می گوید: اگر نتوانم، دیگر به نوشتن آن ها ادامه نمی دهم.

اهمیتی ندارد که هنر در چه قالب و نوعی ارائه شود،  بایدد حسی باشد که بر  "بیننده - مخاطب" تاثیر بگذارد، و نویسنده با طنز گفتار، ایجاز نوشتار و هنجارشکنی در دستور زبان، این داستانک های گذار  را بر ذهن  خواننده تقدیم می کند، و از  خواننده انتظار می رود که با اندکی تأمل و ذهنی باز به خواندن این داستانک ها بپردازد.

 

 

این کتاب در نسخه اینترنتی قابل دانلود است

 

 

 

 

این مطلب را به اشتراک بگذارید

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

نام:

ایمیل:

«از غلط های نحوی معذورم»، لیلا صادقی

مجموعه شعر - داستان

قابل دانلود